نرم افزار مدیریت شبکه

نرم افزارهای مدیریت شبکه های اترنت، بصورت بسته های استاندارد و با قابلیت بروز رسانی و توسط کمپانی های نرم افزاری مختلف که الزاما سازنده تجهیزات شبکه نمیباشند تولید شده و برای پیاده سازی کلیه توپولوژی ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند. این نرم افزار ها بر اساس پروتکل های SNMP و RMON داده های مربوط به شبکه را از محصولات قابل مدیریت جمع آوری کرده، و ضمن نمایش آن، امکان انجام اصلاحات در شبکه و تغییر پیکربندی تجهیزات خود را فراهم می آورند. در همین راستا، شرکت سازنده ارتباطات صنعتی نیز، جهت سهولت در مدیریت، کنترل و مانیتورینگ المان های شبکه و ترافیک آن، نرم افزار های خاص خود را با ویژگی های منطبق بر محصولات تولید شده و گرافیک های مختص آن محصولات تولید نموده اند. این نرم افزار سه کاربرد عمده دارند:

اولا امکان تغییر پیکربندی تک تک تجهیزات را از سرور NMS فراهم نموده، و نیز قابلیت بروز رسانی Frame-ware تجهیزات با شماره سفارش یکسان را بصورت همزمان میسر می سازد. ضمنا با کپی و بارگذاری فایل های تنظیمات از پیش تعیین شده، کار پیکربندی شبکه را بسیار سریع و آسان می گردد.

ثانیا مهمترین کاربرد این نرم افزار ها مانیتورینگ بوده و با شبیه سازی تصویری توپولوژی شبکه، پنل سوییچ ها و وضعیت پورت ها بصورت مجزا اعم از پورت های ساده ، POE و پورت های نوری، کار مانیتورینگ شبکه را بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل، انجام میدهد. ضمنا امکان مانیتورینگ ترافیک شبکه و انتقال Data-base مربوط به کلیه Trap های پروتکل SNMP تحت  عنوان MIB Compiler و MIB Browser به هر سیستم خارجی دیگر وجود دارد. این نرم افزارها می توانند Event Log شبکه را تا 90 روز ذخیره می نماید.

کاربرد آخر این نرم افزارها در تحلیل داده های جمع آوری شده می باشد. پس از دریافت اطلاعات و دیتا های شبکه بصورت مجزا، و تحلیل و تهیه جداول مقایسه ای مقادیر مختلف ، این نرم افزارها میتوانند با تهیه یک Snapshot از کل شبکه، وضعیت تنظیمات شبکه برای لحظات مختلف را ثبت کرده و ذخیره نماید. در صورت لزوم، با فراخوانی Snapshot ثبت شده، وضعیت شبکه مطابق لحظه ثبت Snapshot دوباره و بصورت اتوماتیک مجددا تنظیم می گردد.

 

فرم استخدام