Media Convertors

انواع Media Convertor های معمولا مطابق ذیل دسته بندی می گردند. این دستگاهها، هیچ پردازشی روی سیگنال الکتریکی وارد شده به دستگاه انجام نمی دهند، بلکه آنرا از یک شکل فیزیکی، به شکل دیگری تبدیل می نمایند.

  • Ethernet to Fiber Media Convertors

این محصولات به دو شکل Chassis و تکی تولید می شوند. مدل Chassis آن یک شامل یک شاسی 19 اینچی می باشد، که کارت های مبدل اترنت به فیبر روی اسلات های آن به تعداد حداکثر 19 عدد قرار می گیرند. هر کدام از کارت ها بصورت مستقل عملکرده و صرفا منبع تغذیه خود را از اسلات های روی شاسی تامین می نمایند. این کارت ها اترنت سیمی 10/100 Mbps را به اترنت نوری، روی فیبر های نوری Single-Mode و Multi-mode تبدیل می نماید. مدل های تکی آن تنوع بیشتری داشته و میتواند با انواع کانکتور ها فیبر نوری ساخته شود. علاوه بر آن برخی مدل های آن قابلیت تبدیل اترنت سیمی 1Gbps را به اترنت نوری دارند. یک مدل آن میتواند به عنوان یک منبع تغذیه POE عمل نماید، که این دستگاه یک انتخاب مناسب برای انتقال دیتای دوربین های POE در فواصل طولانیست. پیشرفته ترین مدل این سری از محصولات، قابلیت نصب انواع SFP را روی خود داشته، و آزادی عمل فوق العاده ای در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

  • Ethernet to DSL Media Convertors

این دستگاهها بیشتر بصورت جفت یا Pair مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت به عنوان LAN Extender از این دستگاهها یاد می شود. این دستگاهها اترنت سیمی را بصورت بسته های دیتای DSL روی زوج سیم تابیده، با توان بالایی ارسال می دارند، و در آنسوی دیگر، سیگنال DSL را گرفته و دوباره به اترنت سیمی تبدیل می نمایند. سرعت ارتباطات DSL معمولا پایین بوده و به فاکتور های مختلف محیطی و کیفیت سیم ها وابسته است. بنابراین در صورتیکه سرعت دیتای اترنت بالا باشد- مانند دیتای مربوط به تصاویر دوربین ها -، عملا Congestion رخ داده، و این دستگاه کارایی خاصی نخواهد داشت.

این دستگاه میتواند به یک DSLAM نیز متصل گردد. با انجام تنظیمات دیتا روی DSLAM روی Bit-rate های پایین، میتوان از طریق DSLAM ارتباط یک شبکه صنعتی را با یک Ethernet to DSL برقرار نمود، و دیتای برخی دستگاهها را روی بسته های دیتای اترنت با پروتکل MODBUS/TCP, DNP 3.0/TCP و IEC104 را روی این بستر، منتقل نمود. این روش برای محصولات موگزا توصیه نمی گردد، زیرا ممکن است سازندگان DSLAM و Ethernet to DSL Media Convertor ، از نسخه های متفاوتی از استاندارد های DSL پشتیبانی نمایند. لازم به توضیح است که سازندگان دیگری وجود دارند که هم Ethernet to DSL Convertor و هم DSLAM را در رده های صنعتی تولید میکنند که تعداد آنها نادر بوده و محصولات آنها بسیار گرانقیمت می باشند.

  • USB to Serial Convertors

این دستگاهها در حقیقت مبدل دیتای سریال مانند RS-232/422/485 به دیتای سریال USB از نوع Type A یا Type B می باشند. با توجه به نوع دیتا و تعداد پورتها و نوع کانکتور واسط های سریال و Type واسط USB مدلهایی مختلفی از این نوع مبدل ها ساخته و عرضه شده اند. USB-HUB هایی که مبدل چندین پورت USB Type A به یک پورت Type B می باشند، نیز از جمله این محصولاتند.

  • Serial to Fiber Media Convertors

مانند مبدل های اترنت به فیبر نوری، این نوع مبدل ها هم بصورت Chassis و تکی ساخته شده اند. مدل Chassis  آن قابلیت تبدیل دیتای سریال RS-232/422/485 را به فیبر نوری Single-Mode و Multi-Mode دارند. مدل های تکی آن از تنوع بیشتری برخوردار می باشند. یک مدل آن برای تبدیل دیتای سریال CANBUS به فیبر نوری طراحی ساخته شده است. یک مدل از این سری نیز قابلیت تبدیل دیتای سریال PROFIBUS را به فیبر نوری دارد. سری مبدل های دیتای سریال به فیبر نوری نیز، بایستی بصورت جفت (Pair) در شبکه ارتباطاتی و در دو طرف بستر فیبر نصب گردند.

  • Serial to Serial Convertors

این مبدلها، برای تبدیل، تقویت و یا ایزوله ساختن مدارات دیتای سریال مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاهها می توانند انواع ارتباطات مختلف RS-232 و RS-485 و RS-422 را به همدیگر تبدیل نمایند.