اتوماسیون هوشمند

 
 
 
 
 

اتوماسیون هوشمند

تعریف هوشمند سازی در حوزه صنعت، به جایگزینی قدرت درک و دریافت، تحلیل و بررسی، و نهایتا عمل و اقدام همانند یک انسان، در بخشی یا کل یک سامانه صنعتی اطلاق می گردد. بنابراین وجه مشترک تمامی سامانه های هوشمند، بهرمندی از Processing Unit ها، یا همان پردازنده های اطلاعات می باشد. پردازندها نیز به نوبه خود از دو بخش سخت افزار الکترونیکی و نرم افزار پردازشگر برای پیاده سازی توابع هوشمند خود استفاده می نمایند. از سویی دیگر بهره برداران سامانه هوشمند، هوشمند سازی را معمولا در قالب مجموعه ای از دو سامانه هوشمند برای کنترل و تصمیم گیری در محل، و کنترل و تصمیم گیری از راه دور توسط انسان، مطلوب می دانند.

تولید کنندگان راهکار های هوشمند سازی همانند Siemens، ABB، Rockwell / Allen-Bradley ،  Omron، Schneider Electric و کمپانی های بسیار دیگری در این زمینه اقدام به ارایه محصولات خود کرده اند که هر کدام با توجه به قیمت و مشخصات فنی خود، بخش هایی از این بازار را به خود اختصاص داده اند. به عنوان مثال برخی از این کمپانی ها دارای محصولاتی ویژه حفاظت از شبکه برق، کنترلر های توربین های گازی و بادی ، سیستم های F&G و EMS، سیگنالینگ قطارها و انواع کاربری های ویژه دیگر می باشند.

این شرکت نیز با استفاده از محصولات کمپانی  ADVANTECH در بخش هایی از این بازار حضور داشته و محصولات این شرکت ها را در سه زیر مجوعه اصلی ، ارایه می نماید:

این بخش شامل سخت افزار ترمینال یونیت ها(Controllers and RTUs)  و Remote I/O ها و نرم افزار های لازم برای انجام تنظیمات و برنامه ریزی آنها و نرم افزار های خاص کمپانی موگزا برای جمع آوری دیتا و صدور فرامین کنترلی می باشد. برخی از این کنترلر ها دارای واسط های ارتباطات سلولی می باشند، ولی جزو دستگاههای ارتباطی طبقه بندی نگردیده اند. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

در این بخش انواع کامیوترهای صنعتی به همراه کارت ها و واسط های قابل نصب روی این کامپیوتر ها ارایه شده اند. کامپیوتر ها به لحاظ طراحی فیزیکی و انطباق با شرایط محیطی شامل کامپیوترهای مختص صنعت برق، صنایع ریلی و صنایع نفت و گاز، پنل های مخصوص حمل و نقل دریایی و Embedded Computer های خاص می باشند. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

  • بستر ارتباطی برای انتقال دیتا در بخش های مختلف صنعت

این بخش تحت Industrial Telecommunication شناخته شده و در بخش های Industrial Switches and Routers ، Industrial Convertors ، و Industrial Wireless Telecommunications  توضیحات لازم به صورت مفصل ارایه شده است.