ارتباطات بی سیم صنعتی

 
 
 
 
 

ارتباطات بی سیم صنعتی

ارتباطات بی سیم ، شامل مجموعه وسیعی از ابزارها و این ارتباط خصوصا در محیط های شهری آگاه نبودند، ولی با اشباع بازه های مختلف فرکانسی در محیط های شهری و تجمیع توان تابشی این رادیو ها در اکثر نقاط شهرهای بزرگ خصوصا، در باند های ISM (Industrial, Scientific, Medical) مخاطرات جدی آن برای انسان، بر دست اندرکاران و ارگان های نظارتی روشن تر گردیده است. لذا نظارت بیشتری در خصوص رعایت موازین ایمنی و استانداردهای الزامی این نوع ارتباطات صورت می گیرد. این شرکت نیز در همین راستا، فعالیت خود را در این حوزه صرفا روی محصولاتی با کیفیت بسیار بالا و مطابق با بروزترین استانداردهای جهانی محدود نموده است.

 ارتباطات بی سیم در فرکانس های مختلفی قابل پیاده سازی است. فرکانس های بسیار پایین، معمولا کاربردهای علمی، اکتشافی و یا نظامی دارند که از حوزه فعالیت این مجموعه خارج می باشد. در حوزه فرکانسی 170 تا 470 مگا هرتز، امکان پیاده سازی سامانه های مترینگ روی بازه های فرکانسی 12.5 کیلوهرتزی بصورت رادیو دیتای باند باریک (مطابق مصوبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) وجود دارد. این رادیو ها پهنای باندی در حد چندین کیلو بایت در ثانیه را در اختیار کاربران قرار می دهند و ارتباطات میتواند در فواصل کوتاه بصورت Non-Line of sight  برقرار گردند.

فرکانس های حول و حوش 900 و 1800 مگاهرتز، در اختیار اپراتورهای تلفن همراه یا ارتباطات سلولی بوده و تنها این کاربران، مجوز استفاده از این بازه های با ارزش فرکانسی را دارند. لذا جهت بهرمندی از امکانات ارتباطی این بازه های فرکانسی از مودم های سلولار استفاده می گردد، تا با استفاده از سیم کارت اپراتورهای تلفن همراه، امکان برقراری ارتباط دیتا را در کل شبکه تحت پوشش یک اپراتور داشته باشند.

فرکانس های بالاتر پهنای باند به مراتب بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند، که به جز باندهای آزاد 2.4 و 5.8 در ایران، بقیه بازه های فرکانسی نیاز به کسب مجوز از نهادهای نظارتی و امنیتی را دارند. معمولا استاندارد استفاده شده روی این دستگاهها، ورژن های مختلف استاندارد IEEE 802.11 یا همان WiFi می باشند. در این فرکانس، میتوان هم از دسترسی چندگانه یا چتر WiFi برای فواصل کوتاه استفاده کرد، و هم میتوان ارتباطات پر سرعت را در فواصل چند ده کیلومتری برقرار نمود.

ارتباطات در فرکانس های بالاتر، معمولا به عنوان مخابرات مایکرویو شناخته میشوند بصورت Point-to-Point پیاده سازی می گردند و بیشتر در Backbone یا زیر ساخت شبکه های پر سرعت مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع ارتباطات به عنوان لینک های Aggregated در شبکه های نفت و گاز کاربرد وسیعی دارند، لذا میتوانند به عنوان بخشی از شبکه صنعتی قرار گیرند.

 در تجهیزات صنعتی بی سیم. در تمامی طیف از محصولات، کلیات ویژگیهای مورد نیاز یک تجهیز الکترونیکی صنعتی اعمال شده است.لازم به توضیح است، با توجه به نوع کاربرد، محصولات بی سیم دیگری مانند انواع ماژول های ارتباط بی سیم قابل نصب روی کامپیوتر صنعتی، Device Server ها، Gateway های بی سیم و یا حتی کنترلر های بی سیم را نیز میتوان بر شمرد، که اطلاعات و توضیحات لازم در بخش های مربوطه در دسترس می باشند، لذا می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص به بخش های Industrial Convertors یا Intelligent Automation and Computing مراجعه فرمایید. این شرکت محصولات و راهکارهای خود را در بخش های ذیل ارایه می نماید: