Ethernet Gateways

همانگونه که می دانیم، ساختار ارتباطی Open System Interconnection (OSI) از یک مدل هفت لایه ای تشکیل شده است. بالاترین لایه این مدل، لایه Application یا لایه کاربردی است. در این لایه نرم افزار نصب شده روی یک سیستم، (لزوما نه یک کامپیوتر)، دیتای دریافتی خودرا از لایه های پایین تر، تبدیل به دیتای قابل فهم و کاربردی برای انسان می نماید. به عنوان مثال پروتکل های HTTP یا HTTPS، امکان مشاهده اطلاعات ذخیره شده در یک Web-Server را از طریق بستر اینترنت برای ما فراهم می آورند.

در حوزه صنعت نیز، دیتای استحصال شده از انواع تجهیزات ابزار دقیق (مانند وضعیت رله ها، وضعیت شیر های کنترلی، دما ، سطح مایعات و … و حتی تصاویر ویدیویی) که بصورت سیگنال های الکتریکی مختلف آنالوگ و دیجیتال توسط RTU ها و یا کنترلرها یا دوربین ها جمع آوری می شوند، بایستی توسط یک نرم افزار کاربردی، به صورت قابل درک برای بهره برداران تفسیر گردد. معمولا نرم افزار های اسکادا از واسط های گرافیکی یا Graphical User Interface (GUI) استفاده می نمایند.

حتی اگر یک کنترلر، نه یک کامپیوتر مرکز اسکادا، بخواهد اطلاعات ارسال شده از یک ترمینال دیتا را از راه دور دریافت کرده، و در منطق کنترلی خود لحاظ نماید، نیاز به یک زبان مشترک کاربردی با ترمینال دیتای راه دور دارد. به این زبان مشترک مابین ماشین های هوشمند برای مبادله دیتا، که در لایه کاربردی (Application) صورت می گیرد، پروتکل ارتباطات کاربردی می گویند.

تجهیزات هوشمند، خصوصا در مدل OSI از ده ها پروتکل دیگر در لایه های مختلف نیز استفاده میکنند، که این پروتکل ها معمولا پروتکل های مسیر یابی، کنترل ترافیک، تشخیص خطا، تصحیح دیتا و … می باشند که نبایستی با پروتکل های ارتباطات کاربردی، اشتباه گرفته شوند.

در صنعت، پروتکل های ارتباطات کاربردی را اصطلاحا، پروتکل صنعتی می نامند. مفهوم Protocol Convertor، اشاره به دستگاهی دارد، که قابلیت استحصال دیتا از یک پروتکل و تعبیه این دیتا در یک پروتکل دیگر را دارد. در این میان پروتکل های مختلف، میتوانند توسط بستر های مختلف ارتباطی نیز وارد مبدل پروتکل گردیده و یا از آن خارج شوند. بنابراین یک مبدل پروتکل می تواند واسط های ارتباطی متنوعی داشته باشد.

کمپانی موگزا، محصولات مبدل پروتکل خود را در حوزه محدودی، برای تبدیل پروتکل های صنعتی ارتباط سریال و اترنت، به نوع دیگری از پروتکل های صنعتی ارتباط اترنت یا سریال، تولید نموده و آنها را Ethernet Gateway نامیده است. محصولات تولید شده شامل تجهیزات زیر می باشند:

  • مبدل MODBUS سریال به MODBUS/TCP

این نوع مبدل ها تعداد یک، دو، یا چهار عدد واسط سریال با پروتکل MODBUS RTU/ASCII را به پروتکل MODBUS/TCP تبدیل می نماید.

  • مبدل MODBUS سریال به PROFIBUS سریال

این نوع مبدل، یک واسط سریال با پروتکل MODBUS RTU/ASCII را به پروتکل سریال PROFIBUS-SLAVE تبدیل می نماید.

  • مبدل PROFIBUS سریال به MODBUS/TCP

این مبدل واسط سریال با پروتکل PROFIBUS را که معمولا خروجی کنترلرهای زیمنس می باشند، به پروتکل MODBUS/TCP تبدیل می نماید.

  • مبدل PROFIBUS سریال به PROFINET

این مبدل معمولا برای تبدیل خروجی کنترلر های قدیمی زیمنس به سامانه های کنترلی نسل های جدید زیمنس مورد استفاده قرار می گیرد.

  • مبدل MODBUS سریال و MODBUS/TCP به EtherNet/IP

این مبدل دارای یک پورت اترنت برای اتصال واسط ارتباطی اترنت با پروتکل MODBUS/TCP و یک پورت سریال برای اتصال واسط ارتباطی با پروتکل MODBUS RTU/ASCII می باشد، که در هر زمان، یکی از این پورت ها باید به عنوان واسط پروتکل MODBUS انتخاب گردد. یک پورت اترنت نیز برای واسط ارتباطی با پروتکل EtherNet/IP وجود دارد. لازم به توضیح است، پروتکل EtherNet/IP ، یک پروتکل صنعتی است که بصورت گسترده در کنترلرهای آمریکایی مورد استفاده قرار می گیرد و نباید آنرا با اترنت یا اینترنت اشتباه گرفت.

  • مبدل EtherNet/IP به DF1

پروتکل DF1 یک پروتکل مبتنی بر ارتباط TCP/IP می باشد که مختص ارتباط کنترلر ها و سیستم اتوماسیون برند Allen-Bradley می باشد. این دستگاه پروتکل EtherNet/IP را به پروتکل DF1 تبدیل می نماید.