شبکه های محلی بی سیم

 
 
 
 
 

شبکه های محلی بی سیم

راهکارهای ارتباطات LAN بی سیم، میتواند کاربرد های بسیار گسترده ای داشته باشد.  ایجاد پوشش WiFi در محیط های شهری یا صنعتی و یا ارتباطات پر سرعت Point to Point و Point to Multipoint بین سازمانها و ادارات مختلف نیز از جمله این نوع ارتباطات می باشند. نکته ای که در انتخاب نوع محصولات ارتباطی بی سیم بایستی مد نظر قرار گیرد، تناسب تجهیزات با کاربری آن می باشد. تجهیزات کمپانی موگزا، برای ارتباطاتی مانند ایجاد پوشش WiFi برای انتقال دیتای VoIP و یا تصویر ده ها کاربر بصورت همزمان، یا ایجاد انواع لینک های رادیویی بی سیم با فاصله های طولانی طراحی نشده اند. این محصولات به منظور فراهم سازی بستر بی سیم قابل اطمینان در محیط های صنعتی، و برای انتقال حجم محدودی از دیتا در مکانهایی مانند کارخانجات صنعتی، معادن، تونل ها و یا جهت نصب روی تجهیزات در حال حرکت مانند واگن های مترو، قطار و اتوبوس ها مناسب می باشند.

تجهیزات بی سیم صنعتی، علاوه بر ارایه طراحی فیزیکی مقاوم در شرایط محیطی سخت مانند وجود انواع اغتشاشات الکترومغناطیسی، استفاده از راهکارهایی برای ارتقاء سطح قابلیت اطمینان از برقراری لینک می باشد. برخی از این ویژگیهای عملکردی این تجهیزات به شرح ذیل می باشند :

  • Roamingسریع : این ویژگی در برخی از تجهیزات موگزا وجود دارد، و برای Hand-Off کردن ارتباط یک Client در حال حرکت از یک Access Point ، به Access Point بعدی کابرد دارد. با توجه به اینکه بخش عمده ای از تجهیزات بی سیم صنعتی کاربرد تونلی، یا صنایع ریلی دارند، بنابراین پیش فرض قرار گرفتن Access Point ها بصورت متوالی یا بر اساس توپولوژی Bus می باشد. در اینصورت Client در حال حرکت میتواند خارج شدن از حیطه دسترسی یک Access Point و ورود به محدوده دسترسی Access Point دیگر را حس کرده، و بدون وقوع تداخل فرکانسی با  Client دیگر یا Access Point دیگر، ارتباط خود را براحتی  و در زمان کوتاه Hand-Off نماید. در صورتیکه چیدمان Access Point ها غیر از توپولوژی Bus بوده و احتمال همپوشانی فرکانسی Access Point ها وجود داشته باشد، مدیریت Hand-Off کردن Client ها بایستی توسط یک Access Point Controller و در بخش Stationary شبکه صورت گیرد. محصولات سری WAC موگزا ، برای همین منظور طراحی گردیده اند.
  • Link Protection ، این ویژگی در دو لایه فیزیکی و شبکه پیاده سازی می گردد. در لایه فیزیکی با عبور مانع بزرگی مانند یک کامیون از مسیر دید مستقیم آنتن های دو سمت ارتباط رادیویی، و یا وقوع یک تداخل الکترومغناطیسی بسیار پر قدرت مانند عملکرد الکترود های ذوب فلزات، لینک در لایه فیزیکی بصورت موقت قطع می گردد. از سرگیری ارتباط قطع شده در کوتاه ترین زمان ممکن، همان حفاظت در لایه فیزیکی می باشد. در لایه شبکه، ویژگی به نام AeroLink Protection توسط برخی سازندگان معرفی شده است. در این نوع چیدمان، برای هر Client یک Back-up Node تعریف می گردد، که در صورت قطعی ارتباط Client فعال، به هر دلیلی، Back-up Node در وضعیت فعال قرار گرفته و مبادله اطلاعات با Access Point را از سر می گیرد.
  • Dual-Radio Wireless Redundancy ، در برخی از محصولات سازندگان که در هر دو فرکانس 4GHz و 5GHz بصورت همزمان، امکان تبادل دیتا دارند، این نوع افزونگی قابل پیاده سازی است، تا در صورت وقوع تداخل در یک باند، باند دیگر فرکانسی مورد استفاده قرار گیرد. البته با توجه به اینکه برد سیگنال در دو فرکانس 2.4GHz و 5GHz ، متفاوت بوده و در فرکانس پایین بیشتر از فرکانس بالا می باشد، لذا امکانسجی استفاده از چنین افزونگی، قابل تامل بوده و یا مبنای محاسبات، بایستی بر اساس کوتاه ترین برد صورت گیرد. ضمنا آرایش آنتن ها در فرکانس های 2.4GHz و 5GHz در بیشتر محصولات صنعتی متفاوت می باشد که بایستی در زمان طراحی به پلاریزاسیون و جهت آنتن ها دقت نمود.
  • Dynamic Frequency Selection ، این ویژگی در سری جدید محصولات بی سیم پیاده سازی شده، که با استفاده از پایش مدام کیفیت کانال ها مطابق پهنای باند تعیین شده در استاندارد 11 ، اقدام به انتقال فرآیند ارتباط روی کانال های خالی، یا کانال هایی که بتواند حداکثر Throughput را داشته باشد، می نماید.

تجهیزات ارتباطی بی سیم LAN صنعتی شامل سه سری از محصولات می باشند :

  • تجهیزات ارتباط بی سیم Stationary

این دستگاهها در محیط های ساکن یا غیر قابل حرکت نصب میشوند. برخی از این تجهیزات، با قسمت هایی استاندارد تجهیزات ریلی Track-Side تطابق دارند.

  • تجهیزات ارتباط بی سیم On-Board

این دستگاهها مناسب محیط های در حال حرکت مانند قطارها و یا اتوبوس ها می باشند. این تجهیزات، با قسمت هایی از استاندارد تجهیزات ریلی On-Board تطابق دارند.

  • Wireless Access Point Controllers

این کنترلر ها، بیشتر برای پیاده سازی Roaming، با حداقل تاخیر ممکن، در شبکه هایی با توپولوژی مش یا هر توپولوژی سلسله مراتبی پیچیده دیگر، کاربرد دارند.