روتر و فایروال

 
 
 
 
 

روتر و فایروال

همانگونه که می دانیم، روتر ها در درگاه شبکه ها قرار گرفته و از بسترهای مختلفی برای ارتباط بین شبکه های LAN استفاده می نمایند. در صورتیکه شبکه های LAN از گستردگی قابل توجهی برخوردار بوده و نیاز به اعمال انواع رویه های پیچیده امنیتی و حفاظتی ، و پردازش حجم بسیار بالایی از دیتا احساس گردد، از روترها و فایروال های پر قدرت، در داخل اتاق سرور ها استفاده می شود. قرار گرفتن روتر ها و فایروال ها در داخل اتاق سرور که معمولا محیط های ایزوله و مناسب را برای عملکرد صحیح ادوات الکترونیکی مهیا می سازند، نیاز به تولید این نوع محصولات را برای کاربری در شرایط صنعتی کاهش داده است. علیرغم این، نیاز به استفاده از دستگاههایی با کاربری مشخص و محدود، برای مسیر یابی در شبکه های صنعتی، اتصال شبکه های مجزا به یکدیگر، و اعمال سیاست های امنیتی برای سامانه های حساس، منتفی نگردیده است.

واسط درگاه ارتباطی روتر ها برای اتصال شبکه های LAN میتواند، بر مبنای بستر های مختلفی باشد. از آن جمله میتوان  علاوه بر بستر متداول اترنت سیمی و فیبر نوری به بستر ارتباطات سلولی (Cellular Telecommunications) ، بستر تلفن ثابت PSTN ، انواع ارتباطات DSL ، و انواع ارتباطات بی سیم اشاره کرد.کمپانی های سازنده،  محصولات روتر صنعتی خود را با سه نوع واسط ارتباطی سلولار، DSL و اترنت عرضه می نماید. اطلاعات مربوط به بخش روتر های سلولار در بخش ارتباطات بی سیم و زیر بخش ” انتقال دیتا در شبکه های سلولی” در دسترس می باشد. روتر مودم های صنعتی DSL نیز در بخش Media Convertors می باشند.

در حال حاضر، میان برندهای قابل تامین شرکت، فقط کمپانی موگزا، دارای محصول روتر-فایروال های صنعتی با واسط اترنت ساخته است. این روتر-فایروال ها، علاوه بر داشتن قابلیت NAT، از پروتکل های Routing استاندارد مانند  Static Routing, RIP V1/V2 و OSPF پشتیبانی می نمایند. ضمنا قابلیت امنیتی یک فایروال صنعتی را مانند IPSec VPN, OpenVPN کدگذاری روی دیتا و VPN event log برای ثبت وقایع مرتبط با امنیت شبکه، دارا می باشند. مزیت و وجه تمایز این روتر-فایروال صنعتی، داشتن گزینه Quick Automation Profile برای انواع پروتکل صنعتی Fieldbus مانند EtherCAT, LONworks, MODBUS/TCP, PROFINET, IEC104 می باشد.