انتقال دیتا روی شبکه های سلولی

 
 
 
 
 

انتقال دیتا روی شبکه های سلولی

پیاده سازی شبکه دیتا، بر روی بستر ارتباطات سلولی یکی از اقتصادی ترین راهکار های پیاده سازی سامانه های کنترل و مانیتورینگ می باشد. در حقیقت این شبکه های دیتا، به عنوان جایگزینی مناسب برای شبکه های دیتای ماهواره ای (VSAT) معرفی شده اند، که بتدریج در حال کم رنگ شدن می باشند. شبکه های دیتا روی بستر ارتباطات سلولی، محدود به سامانه های کنترل و مانیتورینگ نبوده، و با افزایش روز افزون پهنای باند، کاربرد های مانند پیاده سازی سامانه های نظارت تصویری یا سامانه های پرداخت بانکی روی این شبکه ها میسر شده اند. از چالش های عمده در این شبکه ها ، میتوان به عدم یکنواختی توزیع تکنولوژی در مناطق مختلف یک گستره جغرافیایی، و از آن مهمتر، مالکیت بستر شبکه به شخص حقوقی ثالث اشاره کرد، که معمولا باعث بروز ابهام در حیطه قبول مسولیت امنیت اطلاعات و نیز Availability دیتای ارسالی یا دریافتی می گردد.

علیرغم چالش های موجود، شبکه های دیتا روی بستر سلولی، با سرعت چشمگیری در حال رشد می باشند و مباحث جدید در حوزه فناوری اطلاعات مانند Internet of Things (IoT) بر مبنای گسترش این ارتباطات سلولی شکل گرفته اند. شرکت تولید کننده تجهیرات الکترونیکی و مخابراتی نیز با تولید محصولاتی مطابق با تقاضای محیط های صنعتی، بخشی از این بازار را به خود اختصاص داده اند. این محصولات در بازه بسیار گستردهای تولید می گردند و از مودم های ساده متنی روی بستر فیزیکی GSM و GPRS تا روتر های پر سرعت روی ارتباطات 3G و 4G را شامل میشوند. برخی از این دستگاهها علاوه بر در اختیار قراردادن چندین پورت سریال، تعدادی پورت اترنت را نیز در اختیار کاربران قرار می دهند، که هر پورت اترنت میتواند به عنوان یک درگاه ارتباطی مستقل روی روتر عمل نماید و در صورت قطعی بستر سلولی، بلافاصله اطلاعات را به یک شبکه IP مجزا و پشتیبان منتقل کند.

برخی از تولید کنندگان، مانند کمپانی RACOM محصولات خود را برای پروژه های کنترل و مانیتورینگ بهینه سازی نموده اند. Router/Firewall های ارتباطات سلولی شرکت RACOM، از تمامی نسل های مخابرات سلولی نسل دوم تا نسل چهارم شامل  GPRS/ EDGE/ UMTS/ HSPA/ HSPA+/ LTE پشتیبانی نموده، و بصورت خودکار، با توجه به کیفیت سیگنال و ترافیک شبکه، در یکی از حالت های شبکه سلولی قرار می گیرند. این Router/Firewall  ها ، دقیقا برای انتقال دیتا ها با پروتکل های صنعتی مانند MODBUS , DNP 3.0 و استاندارد IEC 60870 طراحی شده اند، که با توجه به سریال یا اترنت بودن نوع دیتا، آنها را بصورت بسته های TCP یا Serial در شبکه سلولی منتقل می نمایند، در حالیکه Modem ها و Router های سلولار ساخته شده توسط کمپانی های آسیایی، محصولات خود را بر اساس مبادله دیتا از طریق OPC Client/Server طراحی و ساخته اند.

این مودم ها علاوه بر آنکه میتوانند بصورت یکFirewall عملکرده و امکان نفوذ به شبکه را کاهش دهند، بلکه با اعمال رمزگذاری روی دیتا (Cryptography) ، دسترسی به محتوی اطلاعات را در شبکه های عمومی مانند مخابرات سلولی غیر ممکن می سازد. این دستگاهها هم در مد VPN Server و هم در مد VPN Client قابل راه اندازی می باشند. بنابراین هم به عنوان Router/Modem میتوانند در سایت صنعتی، بصورت میدانی نصب شوند و هم مانند یک Aggregation Link در مرکز کنترل قرار گیرند تا برقراری یک ارتباط امن از اپراتور ارائه دهنده خدمات مخابرات سلولی را به مرکز کنترل فراهم سازند. علاوه بر این، چنین ویژگی امکان برقرار یک ارتباط امن را بصورت Peer to Peer ممکن میسازد.

مزیت بسیار مهم دیگر این دستگاهها، اینست که پورت های اترنت تعبیه شده روی این دستگاهها ،نسبت به هم یک هاب یا سوییچ ساده نیستند، بلکه قابلیت Routing بین این پورت ها وجود دارد. به عنوان مثال دیتای ورودی از یک پورت، حاوی بسته های پروتکل IEC104 ، میتواند علاوه بر اینه از طریق بستر سلولار و ارتباط با BTS ارسال شود، بصورت اتوماتیک به یک پورت دیگر Route شده، و از طریق یک بستر دیگر شبکه IP به مرکز کنترل، ارسال گردد. البته برای ایجاد چنین افزونگی ای(Redundancy) ، نرم افزار اسکادا یا مترینگ تعبیه شده در مرکز کنترل بایستی قابلیت فراخوانی یک دیتا را از دو آدرس IP مجزا داشته باشد.