ارتباطات UHF-VHF

 
 
 
 
 

ارتباطات UHF-VHF

استفاده از فرکانس های پایین از حدود 150 MHz تا 500MHz ، قبلا بیشتر برای انتقال صوت و تصویر رادیو و تلویزیون شناخته می شدند. سیگنالهای رادیویی و تلویزیونی از مدولاسیون های آنالوگ برای پخش (Broadcasting) استفاده می نمایند. با ظهور روش های مدولاسیون دیجیتال، و پایداری نسبی لینک های رادیویی در این بازه فرکانسی در مقابل تغییرات آب و هوایی و عوارض زمین، اهمیت بکارگیری این بازه فرکانسی برای کاربردهای صنعتی، مانند مترینگ و اسکادا بیشتر آشکار گردید. رادیوهای اولیه برای انتقال مقادیر اندازه گیری شده با استفاده از مدولاسیون FSK استفاده می شدند. با رشد تکنولوژی و ظهور پروتکل های استاندارد صنعتی، نسل دوم این رادیو ها بر مبنای ارتباط دو طرفه از طریق یک پورت سریال شکل گرفتند که از یک بازه فرکانسی به پهنای باند 12.5 KHz ، به عنوان یک بستر Half-Duplex استفاده می کردند، که در صورت نیاز به استفاده از یک یا چند Repeater در مسیر سیگنالهای رادیویی، طراحی و بکارگیری این نوع رادیو ها را با پیچیدگی هایی مواجه می نموده است. این رادیو ها هنوز هم بصورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

نسل سوم رادیو ها، رادیو های VHF/UHF- IP ، می باشد، که با پشتیبانی از یک ساختار Static Routing ، کل شبکه لینک های رادیویی را با هر توپولوژی و هر تعداد Repeater تبدیل به یک Router می نماید، که میتوانند بسته های دیتای IP را حاوی بسته های اطلاعات با پروتکل های صنعتی، در کل شبکه مسیر یابی کنند. این رادیو های معمولا علاوه بر پورت اترنت، یک یا دو واسط ارتباطی سریال نیز برای تجمیع (Integration) با نسل دوم رادیو ها و یا اتصال به Terminal Unit هایی با خروجی سریال، دارند. شرکت RACOM ، رادیو معروف خود، Ripex را بر همین مبنا طراحی و معرفی کرده است.

این رادیو تقریبا قابلیت کار کردن با تمامی پروتکل های ارتباطات صنعتی را داراست و از کامل ترین رادیو های UHF/VHF ، برای کاربرد اسکادا و مترینگ محسوب می گردند. رادیو ها هم میتوانند در وضعیت Master (Base-Station) یا وضعیت Slave (Client) ، قرار گیرند. هر Master میتواند تا 200 دستگاه Client را مدیریت نماید. در صورت استفاده ویژگی Hot-Standby برای Master، کمپانی RACOM، یک سیستم ارتباطی Dual-Radio طراحی و ارایه کرده است.

پهنای باند این رادیو ها از 6.25 KHz تا 50 KHz قابل تنظیم میباشد. سرعت ارتباطی بین لینک های این رادیو ها با توجه به پهنای باند و نوع مدولاسیون و توان دریافتی (فاصله) ، میتواند تا 160 Kbps افزایش یابد. این رادیو های قابلیت کد گزاری دیتا را با استفاده از کلید های AES 256 دارا هستند، که این رادیو را در حال حاضر تبدیل به امن ترین بستر ارتباطی UHF/VHF نموده است.